Haber

Maden faciasında hayatını kaybeden 42 işçi unutulmadı… İsimleri fidanlarda yaşayacak

Maden faciasında hayatını kaybeden 42 personel unutulmadı… İsimleri fidanlarda yaşayacak

KIRIKKALE – 11 Kasım “Milli Ağaçlandırma Günü” münasebetiyle Kırıkkale’de düzenlenen etkinlikte, Bartın’daki maden faciasında haytanı kaybeden 42 çalışanın ismine fidan dikildi.

Kırıkkale’de “Milli Ağaçlandırma Günü” hasebiyle “Türkiye Yüzyılı’na Nefes” temasıyla Millet Ormanı’nda etkinlik düzenlendi. 7’den 70’e yüzlerce vatandaş, fidan dikmek için bir aya geldi. Kurum müdürleri, öğrenciler, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de katıldığı etkinlikte, 8 bin fidan toprakla buluşturuldu. Bartın’ın Amasra ilçesindeki maden ocağında meydana gelen patlamada hayatını kaybeden 42 personel ismine da fidan dikildi.

Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, ormanlaşmada Türkiye’nin dünyada 4’üncü, Avrupa’da da 1’inci sırada olduğunu söz ederek, Kırıkkale’de de orman alanının yüzde 7’den yüzde 16 oranında büyüdüğünü söyledi.

Maden faciasında hayatını kaybeden 42 emekçiyi de unutmadıklarını belirten Tekbıyıkoğlu, “Geçtiğimiz günlerde yine bir felaketle beraber Bartın ilinde 42 madencimizi kaybettik. Bugün 8 bin fidanımızın içerisinde bu 42 fidanı da o gün kırılan genç fidanlara ithaf ediyoruz. Bu memleketin enerji ihtiyacı için yüzlerce metre alta girip bize kömür çıkartan, enerji sağlayan, canlarını veda eden o 42 madencimizi unutmadık. Onların adına hep beraber 42 fidanı toprakla buluşturacağız. Yapılan etkinliğin tıpkı slogandaki gibi geleceğe nefes olmasını temenni ediyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu