Haber

Çin, eski lider Jiang’a veda etmeye hazırlanıyor

Çin’de 30 Kasım’da hayatını kaybeden eski Devlet Lideri Jiang Zimin için yarın anma töreni düzenlenecek.

96 yaşında lösemi ve çoklu organ yetmezliğinden hayatını kaybeden eski Çin cumhurbaşkanı için yarın Büyük Halk Salonu’nda tören düzenlenecek.

Ciang’ın Şangay’dan başkent Pekin’e getirilen naaşı bugün Babaosan Devrim Mezarlığı’ndaki krematoryumda yakıldı.

Daha önce Halk Kurtuluş Ordusu Genel Hastanesine getirilen tabut, Çin Devlet Lideri Xi Jinping ve parti ileri gelenleri tarafından ziyaret edildi.

Yarın sabah yapılacak tören için ülkede ulusal yas ilan edilirken, Çin bayrağı Tienanm Meydanı’nda yarıya indirildi.

Web siteleri ve taşınabilir uygulamalar karardı

Tüm devlet medya kuruluşlarının web siteleri ve taşınabilir uygulamaları ile Meituan, Alibaba ve JingDong gibi çevrimiçi alışveriş ve sipariş platformlarının kullanıcı arayüzleri yas tabelasıyla siyah beyaz renklere dönüştü.

Anma töreninde Ciang için 3 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak. Saygı duruşu sırasında yurt genelinde sirenler çalacak, tüm kamu kurum ve kuruluşlarında, askeri birliklerde ve yabancı büyükelçiliklerde bayraklar yarıya indirilecek.

Soğuk Savaş’ın sona ermesinin ardından Çin’in dünya ekonomisiyle bütünleşmeye başladığı dönemin lideri olarak anılan Ciang, 1980’lerin sonlarından 2000’lerin başına kadar ülkeyi Komünist Parti Genel Sekreteri ve Devlet Başkanı olarak yönetti.

Kendisinden önceki Çin lideri Ding Xiaoping’in başlattığı reform ve dışa açılma politikalarını sürdüren Ciang, “sosyalist piyasa ekonomisi” anlayışıyla tamamen kontrol edilen merkezi planlı ekonomi içinde serbest piyasaya alan açan politikaların mimarı oldu. Devlet tarafından.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu