Teknoloji

Rusya Dışişleri: ABD eylemlerini ‘meşrulaştırmak’ için NATO’yu kullanabilir

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexander GrushkoMoskova, Avrasya Ekonomik Forumu çerçevesinde Sputnik’e yaptığı açıklamada, NATO faktörünün ve ittifakın Orta Doğu’daki çatışmaya dahil olmasının ABD’nin eylemlerini etkilediğini söyledi. meşrulaştırmaİhtiyaç duyduğu takdirde kendini gösterme ihtimalini kabul ettiğini söyledi.

GruşkoAçıklamada, ” NATO şu anda bu konuda öne çıkmak isteyen bir oyuncu değil. Büyük olasılıkla, ABD’nin eylemlerini veya konumunu gerekçelendirmesi gerekirse NATO faktörü kendini gösterebilir.“dedi.

Gruşko Ayrıca Rusya ile NATO’nun Ortadoğu ihtilafı da dahil olmak üzere ‘teması olmadığını’ belirtti. Bakan yardımcısı, ” NATO’nun ittifakı küreselleştirme ve fiili Washington Antlaşması’nın uygulama kapsamını genişletme niyetinde olduğu Moskova için açıktır.” diye vurguladı.

GruşkoSputnik’e yaptığı açıklamada şu cümlelere yer verdi:

NATO uzun süredir Orta Doğulu ortaklarıyla etkileşim planları geliştiriyor. Ancak bu planların çoğu, İsrail ile Arap dünyası arasındaki çelişkiler nedeniyle fiilen engellendi. Elbette bu aşamada tüm bunların yeniden canlandırılması yönünde girişimlerde bulunulacak, hatta birçok ülkede oluşturulan takviye noktalarından yola çıkılarak ittifakın bölgedeki konumunun bir şekilde güçlendirilmesine yönelik çabalar sarf edilecek.

Ortadoğu’daki temel Batı faktörünün ABD olduğunun altını çizen Gruşko ABD’nin ihtiyaç duyması halinde müttefiklerinden asla izin istemeyeceğini belirtti. Bunun bir örneği Irak’taki savaştır. Gruşko, İki NATO ülkesi kategorik olarak savaşa karşı çıktı. Ancak Amerika Birleşik Devletleri eylemlerini ‘meşrulaştırmaya’ ihtiyaç duyduğunda – onları ne kadar çok ülke desteklerse, o kadar yasal görünürler – müttefiklerin desteğine başvuruyor veya yardım almaya çalışıyorlar, bazen de diz çöküyorlar.”açıklamalarda bulundu .

cildir-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu