Haber

Konya Büyükşehir Belediyesi, hem tarihe hem geleceği imzasını atıyor

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, tarihi kent merkezinde 20 farklı kentsel yenileme, dönüşüm ve onarım çalışmasından oluşan Türkiye’nin en büyük ihya projesinin ayrıntılarını açıkladı.

Selçuklu Kongre Merkezi’nde düzenlenen programda birinci olarak Türk Ortaçağ Tarihçisi ve Muharrir Erkan Göksu tarafından Dar-ül Mülk Konya’nın tarihçesi anlatıldı.

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, Çatalhöyük’le başlayan kentleşme serüvenini 10 bin yıldır aralıksız sürdüren; Hititler’den Roma’ya, Roma’dan Selçuklu’ya, Selçuklu’dan Osmanlı’ya ve Türkiye Cumhuriyeti’ne uzanan bir birikimle yükselen, adeta açık hava müzesini andıran bir kentte yaşadıklarını belirterek konuşmasına başladı.

“Konya modeli belediyecilikle, Konya’mız her alanda çok büyük kazanımlar elde etti”

“Bu kadim şehre ve ecdadımızdan bizlere miras kalan eşsiz zenginliklere en iyi şekilde sahip çıkmak, bizim için her şeyden önce bir vefa borcudur.” diye kelamlarına devam eden Lider Altay, “Göreve geldiğimiz birinci günden itibaren bu vefa borcunu ödemek ve hemşehrilerimizi en düzgün hizmetlerle buluşturmak için gece gündüz demeden, yorulmak nedir bilmeden çalıştık, hizmet ürettik. Yaptığımız tüm çalışmaları ‘Konya Modeli Belediyecilik’ ismini verdiğimiz, Konya’mızın tarihiyle, yarınlarına dair planlarıyla ve hayalleriyle şekillenen; insan odaklı yaklaşımı ve istikrarlı kalkınmayı temel alan hizmet anlayışımızla sürdürdük. ‘Konya Modeli Belediyecilik’ anlayışımız sayesinde, hoş kentimiz Konya her alanda çok büyük kazanımlar elde etti. Bilhassa imar faaliyetleri ve onarım çalışmaları konusunda, Konya’mızın ‘Dâr-ül Mülk’ unvanına yakışacak, Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin kadim izlerini yansıtan pek çok projeyi birer birer hayata geçirdik.” diye konuştu.

“Bugün Konya’mız için tarihi bir gün”

Konya’da doğmanın ve Konya’nın gönlü hoş insanlarıyla birlikte yaşamanın, herkes için kıymet biçilemez bir kıymet olduğunu söz eden Lider Altay, “İnşallah birlik ve beraberlik içerisinde Konya’mızı çok daha hoş yarınlara taşıyacak ve kaç hoş başarılara birlikte imza atacağız. Bugün Konya’mız için tarihi bir gün. Tarihi Kent Merkezi Kentsel Dönüşüm Projelerimizle; Dar-ül Mük’ü tekrar gün yüzüne çıkaracak, Selçuklu başşehrini yine ihya edecek ve medeniyet mirasımıza eşsiz bir paha katacağız. Türkiye’nin en değerli mimarlarıyla çalıştığımız Dar-ül Mülk Projesi kapsamında; tarihi kent merkezimizde 20 farklı kentsel yenileme, dönüşüm ve onarım çalışması yürütüyoruz. Bütün bu projelerin öncesinde, bizim için her şey bir hayal ile başladı. Ancak bu o denli apansızın akla gelen ya da zihinlerde şimşek üzere beliren bir hayal değildi. Kentimizin tarih içerisindeki yüzlerce yıllık serüveninin, aidiyetinin, dirliğinin ve Konya’mızı Konya yapan tüm bedellerin içinden yükselen bir hayaldi. Bugün Konya’mız için kurduğumuz bu hayallerin değerli bir kısmını gerçekleştirmiş olmanın memnunluğunu yaşıyoruz. Kalan kısımları için de çalışmalarımız aralıksız devam ediyor.” dedi.

Başkan Altay daha sonra tarihi kent merkezinde; Türbe Önü Kentsel Yenileme Projesi, Alaaddin Caddesi Cephe Güzelleştirme Çalışması, Dar-ül Mülk Stant Alanı, Tarihi Taş Bina Onarım Çalışması, Depo No/4 (Tarihi Tekel Binası) Onarım Çalışması, Kent Konservatuvarı (Torans Binası) Onarım Çalışması, Alaaddin Zirvesi 2. Kılıçarslan Köşkü ve Hafriyat Alanı Projesi, Meydan Konutları Onarım Çalışması, Mevlana ve Şems Meskeni İmar Çalışması, Mevlana Caddesi Yenileme Çalışması, Sarraflar Yer Altı Çarşısı Yenileme Çalışması, Kent Kütüphanesi İmar Çalışması, Eski Sanayi Mektebi Onarım Çalışması, Piri Mehmet Paşa Camii Civarı Kentsel Dönüşüm Projesi, Peynir Pazarı Kentsel Dönüşüm Projesi, Gevraki Han Yenileme Projesi, Larende Caddesi ve Tarihi Surlar Kentsel Yenileme Çalışması, Sırçalı Medrese Civarı-Sahipata Kentsel Dönüşüm Projesi, Şükran Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi, Türbe Gerisi Kentsel Yenileme Projesi üzere 20 farklı çalışmadan oluşan Türkiye’nin en büyük ihya projesinin ayrıntılarını anlattı.

Tüm projeler hayata geçirildiği vakit 7 Milyar 321 Milyon 800 Bin TL harcanmış olacağını aktaran Lider Altay, 2027 sonuna kadar hayata geçirecekleri projelerle Konya’yı yine ihya edeceklerini lisana getirdi.

Başkan Altay Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti

Konya için hayata geçirdikleri bütün bu projelerin bundan sonraki istikametlerinin ve yapacakları tüm hizmetlerinin göstergesi olacağını kaydeden Lider Altay şöyle devam etti:

“Bugüne kadar olduğu üzere inşallah bundan sonra da Konya’mızın hoşluğuna hoşluk katmaya ve hayallerimizi birer birer gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Yapacağımız bütün çalışmalarla birebir vakitte ‘Türkiye Yüzyılı’na, Konya olarak büyük katkı sunacağımıza inanıyorum. Yüreğimizde bu hizmet aşkı ve milletimizin bizlere olan itimadı var olduğu sürece, Allah’ın müsaadesiyle başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Kentimize olan sevgisini her fırsatta tabir eden ve yaptığımız çalışmalarda her daim en büyük destekçimiz olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı sunuyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği ve yol göstericiliği altında inşallah daha kaç hoş başarılara imza atacağız.”Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu