Haber

Kaş’ta Denizdeki Atık İstasyonları Temizlendi

Antalya’nın Kaş ilçesinde denizde çöp konteynırlarına benzer oluşturulan atık istasyonları, kirliliğin önüne geçmek için temizlendi.

“Kayıtsız Kalmak” projesi kapsamında Hidayet Körfezi’nde su altına yerleştirilen çöp konteynerlerine benzeyen kafes şeklindeki atık istasyonları teknelerle limana getirilerek boşaltıldı.

Kafeslerdeki çöplerin ortasında çeşitli şişeler, tabaklar, plastik su boruları, balık ağları bulunurken, bir lavabo taşı ve plaj şemsiyesi dikkat çekti.

Sualtı Temizlik ve Farkındalık Hareketi Derneği (STH) Yönetim Kurulu Üyesi Harun Süer, projenin Kaş Kaymakamlığı, Kaş Belediyesi, STH ve Kaş Sualtı Derneği (KASAD) işbirliğiyle Haziran ayında hayata geçirildiğini söyledi.

Süer, proje ile dalgıçların karşılaştıkları malzemeleri taşımayı reddettiklerinde veya uzun süre taşıyamadıklarında su altında bırakabilmeleri için çöp toplama istasyonları kurulduğunu hatırlattı.

Projeye bir su altı temizleme hareketi olarak başladıklarını belirten Süer, “Sezon başında bu kafesleri suya indirdik ve bugün itibariyle kaldırdık. Yeni kafeslerimizi yapıp yerine koymayı planlıyoruz. yakında su altında.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu